Díky projektu Získej zkušenosti v EU II. (reg. č. 2018-1-CZ-KA102-047227) učitelé z naší školy načerpali nové zkušenosti v Lucembursku.
Ve druhém březnovém týdnu navštívilo 15 zaměstnanců opavské obchodní akademie Lucembursko, aby poznali tamější školský systém a prohloubili spolupráci s partnerskou střední školou Lycée Technique v Ettelbrucku (LTETT).
Po přivítání ředitelem LTETT Fränkem Friesem a emeritním ředitelem Lucienem Kleinem se pedagogové seznámili se vzdělávací nabídkou partnerské školy a s lucemburským vzdělávacím systémem, zvláštní důraz byl kladen na odborné vzdělávání a přípravu. Po komentované prohlídce školy hledali čeští i lucemburští učitelé nové cesty vzájemné spolupráce.
V úterý 12. března čeští stážisté navštívili IFEN – lucemburský úřad po vzdělávání pedagogů ve Walferdange, na semináři se podrobně seznámili s lucemburskou pregraduální i postgraduální přípravou pedagogických pracovníků, se zřetelem k přípravě učitelů odborných předmětů. Odpoledne bylo věnováno definování konkrétních možností spolupráce v rámci projektů programu Erasmus+. Proběhlo také setkání vedení obou partnerských škol.
Ve středu 13. března probíhaly náslechy ve škole, především se jednalo o odborné předměty a angličtinu, ale též tělesnou výchovu. Opavský tělocvikář Michal Gajdošík ocenil sportovní možnosti lucemburských žáků, když poznal tělocvičnu, gymnastický sál, posilovnu i plavecký bazén náležející k LTETT. Zpestřením středečního programu byla návštěva výstavy zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO v Clervaux „Family of Man“ a večerní lekce lucemburštiny pro začátečníky.
Převážnou část čtvrtečního dne trávili opavští učitelé v Lucemburku. Zhlédli Evropskou investiční banku a poznali Evropskou školu v Kirchbergu, již navštěvují především děti úředníků evropských institucí. Učitelé z obchodní akademie tak poznali prostředí multijazykové i multikulturní edukace se zřetelem pro rozvoj demokracie a evropských hodnot. Zástupce ředitele obchodní akademie Lukáš Rádek návštěvu Evropské školy zhodnotil slovy: „Oceňuji získání náhledu do fungování jiného školského systému. Za jeden z největších přínosů projektu považuji získání informací o používání forem a metod výuky v multikulturních a multijazykových třídách.“
Vyvrcholením návštěvy hlavního města bylo přijetí českým velvyslancem panem Petrem Kubernátem. Po prohlídce velvyslanectví následovala prezentace o činnosti velvyslanectví i o lucemburské kultuře, tradicích a česko-lucemburských vztazích. Po setkání s panem velvyslancem nás Lucemburkem provedl třetí nejstarší Čech žijící v Lucembursku pan Milan Klouda. Zvlášť silné bylo pro opavské učitele zastavení na lucemburském náměstí Jana Palacha a chvíle strávené u hrobu krále Jana Lucemburského, který je pochován v tamější katedrále. Večer pokračoval neformálním setkáním českých učitelů a jejich ettelbruckých kolegů při společné večeři.
Páteční den se nesl v duchu prohlídky historického města Esternachu, seznámení se s tamějším lyceem. Odpoledne trávili čeští učitelé exkurzí ve firmě DV ve Wormeldange, zvláště se zajímali o logistické zázemí podniku. Večer byli pedagogové přijatí českou honorární konzulkou a malířkou paní Ivou Mrázkovou, opavskou rodačkou, v jejím ateliéru v městečku Waldbredimus.
Pracovní aktivity stáže doplňovaly kulturní exkurze a prohlídky zámku Vianden, opatství v Clervaux, vojenského muzea v Diekrichu a historického centra Ettelbrucku.
Všichni zúčastnění obdrželi od přijímající i vysílající organizace certifikát o absolvování stáže a Europass mobility. V těchto dnech předávají opavští stážisté nabyté zkušenosti svým kolegům a společně pracují na přípravě nových projektů, díky nimž by mohli spolupracovat nejen učitelé, ale též žáci.