Projekt "Získej zkušenosti v Evropě II - Get Experience in Europe II - GEEII" vznikl na kvalitních základech předchozí spolupráce s projektovými partnery z Lucemburska, Rakouska a Irska v projektu programu Erasmus+ „Učíme se praxí v EU“, novým partnerem v projektu je španělská společnost Universal Mobility SL.
Její zařazení umožní zapojit do programu stáží také žáky, kteří se učí na škole španělsky. Projekt si klade za cíl pomoci žákům využít své jazykové a odborné znalosti v praxi, doplnit a rozšířit si je praxí v evropských zemích, a tím zvýšit své kompetence a budoucí možnosti uplatnění na trhu práce. Pro hodnocení bude využíván systém ECVET a pro certifikaci Europass mobility. Součástí projektu jsou mobility žáků v odborném vzdělání včetně dlouhodobých ErasmusPro a mobilita pracovníků v odborném vzdělání. Tato mobilita je připravována ve spolupráci s lucemburským partnerem Lycee Technique Ettelbruck a podporou honorární konzulky v Lucembursku.
Učitelé budou mít možnost porovnat své doposud získané odborné kompetence s kolegy a pracovníky školských institucí v jedné z nejvyspělejších zemí EU – Lucembursku. Učitelé si zdokonalí nejen odborné jazykové kompetence, ale i schopnosti integrovat do výuky účinné IT nástroje, porovnají využívání nástrojů e-learningu, LMS systémů a nabyté poznatky pak využijí i k vylepšení přípravy na výuku zejména v odborných a IT předmětech. Převezmou zkušenosti a poznatky z projektových setkání a workshopů pro řízení školy, pro navazování spolupráce škol a firem, projektový management a rozšíří poznatky také v oblasti inkluze, integrace cizinců do škol, vzdělávání cizinců a vzdělávání dospělých.
Do projektu budou zapojeni zpravidla žáci 2. a 3. ročníků všech oborů vyučovaných na škole. Žáci budou vybíráni komisí pod vedením ředitele školy na základě stanovených kritérií.
Projekt počítá se čtyřmi přijímajícími organizacemi – v Lucembursku, Rakousku, Irsku a Španělsku.
V části žáci v odborném vzdělávání - stáž v podniku, projekt předpokládá během dvouletého trvání projektu od 1. 7. 2018 do 31. 8. 2020 účast 34 žáků naší školy - mobilit (8 žáků do Lucemburska, 8 žáků do Španělska, 6 žáků do Rakouska a 12 do Irska) a 4 žáků - mobilit ErasmusPRO (Irsko - 3 měsíce). Žáci budou na stážích komunikovat v anglickém, německém a španělském jazyce, v Lucembursku také francouzském. Tím pokrýváme celé spektrum jazyků vyučovaných na škole s výjimkou ruštiny. Jazyková příprava bude probíhat s využitím platformy OLS. V době před výjezdem do jednotlivých zemí bude probíhat příprava v několika dalších oblastech – odborná, kulturní a psychologická, včetně prevence rizik.
V části profesní rozvoj pracovníků - předpokládáme 15 člennou skupinu učitelů, kteří vyjedou za zkušenostmi do Lucemburska. Základním komunikačním jazykem bude angličtina a němčina. Učitelům bude před odjezdem poskytnuta jazyková, odborná a kulturní příprava. Tuto přípravu si zajišťuje škola sama z prostředků určených na řízení projektu.
Hlavní cíle:
ŽÁCI:
Získají poznatky o ekonomice jiné evropské země, o fungování zahraničních firem a způsobu jejich řízení. Mobilita zvýší jejich personální kompetence, zkušenosti v logistice, dopravě, zásobování, marketingu a odbytu i v administrativě a financování. Přispěje k poznávání a srovnání odlišných prvků pracovního procesu v zahraničních firmách, rozšíří informace o dopravních sítích, jejich hustotě, stavu, zvýší informovanost o logistických činnostech v zahraničních firmách. Dojde ke zdokonalení komunikace v odborném cizím jazyce, poznání života lidí daných regionů a navázání nových kontaktů a získání mezikulturních kompetencí. V rámci volného trhu pracovních sil v EU je tato odborná stáž v zahraničí významným přínosem, našim žákům může výrazně pomoci při hledání zaměstnání v ostatních zemích EU i v ČR. Projekt chápeme jako cestu ke zkvalitnění výchovně vzdělávacího procesu pro úspěšné zahájení profesní dráhy našich budoucích absolventů a k jejich celkovému rozvoji.
UČITELÉ:
Cílem projektu je rozšířit partnerství v Lucembursku o mobilitu pracovníků v odborném vzdělání a umožnit jim porovnat prvky vzdělávacích systémů v ČR a v Lucembursku. V průběhu mobility jsou připraveny exkurze do škol a institucí a firem zaměřených na obchod, administrativu, IT, dopravu a logistické a finanční služby. Na workshopech v těchto institucích bude cílem sdílení zkušeností ve využívání IT ve výuce odborných předmětů a výuce jazyků, dále v oblasti spolupráce škol a firem, mezinárodních stáží a zavádění systému ECVET. Chtěli bychom získat co nejvíce informací a zkušeností od lucemburských partnerů také z oblasti integrace cizinců, migrantů, integrace žáků se specifickými vzdělávacími potřebami, vzdělávání dospělých, výchovného a kariérového poradenství. V programu je plánována návštěva některé z institucí EU, např. Evropský soudní dvůr. Pro učitele je připravována také návštěva Velvyslanectví ČR v Lucembursku. Poznatky a zdroje z těchto návštěv a exkurzí budou využity ve výuce odborných předmětů.