Ve dnech 21. 6. - 23. 6. 2024 proběhla na SPŠ elektrotechnické a VOŠ v Pardubicích celostátní přehlídka obhajob nejlepších prací soutěže Středoškolská odborná činnost (SOČ).

Podle pravidel soutěže SOČ se desítky účastníků celostátního finále spolu poměřilo v 18 soutěžních oborech (např. v matematice, ve fyzice, v chemii, ve zdravotnictví, v ochraně a tvorbě životního prostředí, v historii nebo v informatice). Slavnostní zahájení a závěrečné vyhlášení výsledků soutěže se konalo ve velké aule Univerzity Pardubice. Samotná soutěž se konala během sobotního dopoledne a odpoledne v místnostech pardubické Střední průmyslové školy elektrotechnické.

V soutěžním oboru 13 Ekonomika a řízení po dlouhých dvou dekádách let (naposledy tomu bylo v roce 2002) měla zastoupení i naše škola. Mezi „studentskou elitu národa“, jak se soutěžícím v celostátním finále říká, se dostali žáci současné 3. B Adam Dufek a Hana Seidlová. Do Pardubic s sebou přivezli i věcné pomůcky – papírový poster (veliký plakát, který pojednával o jejich napsané práci) a zavlažovací nádoby olla, které představují ekologický i ekonomický přínos při technice zavlažování. Při dvacetiminutové obhajobě své práce Tuselie: Jak v této době souvisí ekonomika s ekologií o své napsané práci nejdříve Adam s Hankou povídali, pak pětičlenné hodnotící komisi předvedli princip fungování zavlažovací nádoby, následně zodpovídali na odborné dotazy nejen porotců, ale i ostatních soutěžících z publika. Museli se taky popasovat s jednou otázkou, která byla jedním z porotců položena v angličtině. V konkurenci dalších vítězů krajských kol soutěže SOČ nakonec Adam s Hankou vybojovali 9. místo mezi dvanácti soutěžními pracemi z celé České republiky.

Pro naši školu už samotná účast v celostátním finále v silné konkurenci zejména gymnazistů znamená velký úspěch. Hance a Adamovi po zásluze patří velká gratulace! Daniel Hanzlík

Po 22 letech v celostátním finále SOČ