V úterý 2. 4. 2024 se konalo na Obchodní akademii a Střední odborné škole logistické v Opavě školní kolo zájmové soutěže Středoškolská odborná činnost (SOČ).

Tato soutěž, která má v Česku skoro padesátiletou tradici, může zúčastněnému žákovi výrazně pomoci k přijetí na vysokou školu. Úkolem soutěžícího je vytvořit samostatnou písemnou práci v rozsahu minimálně dvaceti stran psaného textu na libovolné téma z osmnácti soutěžních oborů, pak i natočit asi desetiminutové video s odkazem na YouTube o zvoleném tématu. Následně musí soutěžící žák svoji práci obhájit před oponenty ve školním kole, dále v okresním, v krajském a v celostátním kole. Na začátku října loňského roku byli s nabídkou SOČ seznámeni všichni žáci na naší škole, z nichž se do školního kola soutěže dostalo celkem 6 žáků. V oboru 14 Pedagogika, psychologie, sociologie a problematika volného času dvě žákyně z 2. C Nikol Mahrová a Jana Moore obhajovaly práci Studenti a deprese, v oboru 13 Ekonomika a řízení vystoupili s prací Tuselie: Jak souvisí ekonomika s ekologií Adam Dufek a Hana Seidlová z 3. B, v oboru 18 Informatika soutěžili s prací Internetové hrozby a jejich prevence dva žáci ze 4. D Patrik Demel a Tomáš Frenzel. Hodnotící komise, kterou tvořili Mgr. Olga Pavlíčková, Ing. Roman Blaha, Ing. Daniel Twrdý a Mgr. Daniel Hanzlík, všechny tři několikaminutové obhajoby pozorně vyslechla a rozhodla o tom, že soutěžní práce Adama Dufka a Hany Seidlové je způsobilá pro postup do vyššího kola soutěže, které proběhne 26. dubna na opavském Mendelově gymnáziu. Obě další práce k postupu do vyššího kola soutěže SOČ vzhledem k určitým nedostatkům doporučeny nebyly. Celá šestice žáků si zaslouží velkou pochvalu za svou mimoškolní aktivitu a za předvedené výkony ve školním kole soutěže. Oběma postupujícím přejeme hodně štěstí v okresním kole SOČ.

Daniel Hanzlík

HTML galerie Zonerama