Před časem jsme na našem webu zveřejnili rozhovor s naším absolventem Hugo Haasem (nyní hraje hokej ve Švédsku), uběhly dva roky a my jsme si s Hugem popovídali opět.

Hugo, když jsme spolu mluvili naposled, působil jste v Americe. Pokud se nepletu, nyní je to zase severní Evropa?

Ano, hraju a žiju ve Švédsku.

Takže doba covidová asi změnila mnohé Vaše plány, a to jak studijní, tak sportovní?

Ano. Měl jsem jít hrát a studovat na americkou univerzitu, ale nastaly komplikace. Rozhodl jsem se na univerzitu nejít a vrátit se do Evropy.

Přesto bych na chvíli rád zůstal u Spojených států amerických. Co Vám Vaše americká zkušenost dala? Žil jste si alespoň na nějakou dobu svůj americký sen?

Objevil jsem, jaké to opravdu v Americe je, co se týče života i sportu.

Mým „americkým snem“ bylo vždy hrát hokej a dostat se na úroveň, kdy se hokejem budu moct živit. Univerzita byla jedna z cest, jak toho dosáhnout. Při všem, co se v covidovém šílenství dělo, jsem se rozhodl na univerzitu nejít a v Americe dále nepůsobit. A nelituju toho. Můj sen pokračuje ve Švédsku.

Co je v Americe jiné z pohledu mladého inteligentního studenta a sportovce než u nás v ČR?

Nemám s tím extra zkušenosti, ale při vyřizovaní záležitostí na univerzitě jsem se pár věcí dozvěděl.

Hlavní rozdíl asi je propojení sportu a školy. Školy sportovce hodně podporují a nabízejí sportovcům stipendia. Veškeré vybavení, které na nejlepších univerzitách mají, je na špičkové úrovni. Například šatna univerzity Severní Dakoty je lepší než mnohé šatny v NHL.

Školy podporují studenty ve sportu a nabízejí jim stipendia, ale většina studentů si aspoň část nebo celé studium platí. A to jsou až neskutečné sumy, které budou splácet většinu svého života.

Pojďme teď ale do země, kde působíte nyní, do Švédska. Vy už s touto zemí máte předchozí zkušenost, pokud se nepletu?

Ano, ve Švédsku jsem hrál ve svých sedmnácti a v osmnácti letech. V té době jsem chodil do 3. a 4. ročníku na obchodní akademii.

A kde přesně hrajete? V jakém městě a týmu?

Tento rok jsem podepsal smlouvu v týmu Boden Hockey ve městě Boden. Je to tým ve 3. švédské lize. Město Boden je na severu Švédska.

A to je klub studentský nebo se jedná o standardní ligový klub?

Je to poloprofesionální liga. Někteří hráči se tím živí. Někteří k tomu pracují.

Zase, když porovnáte Vaše současné působiště, USA a ČR – lze vůbec srovnávat zázemí, tréninkové možnosti, kvalitu sportovišť?

Na Švédsku se mi opravdu líbí, že pokud postavíte na nějakém místě zimák, tak u toho většinou bude fotbalové hřiště, atletická dráha, posilovna, někdy dokonce bazén.

Staví to tak, že všechny sportoviště jsou na jednom místě a někdy mají hned vedle ještě gymnázium. Tím pádem, studenti mohou ihned na trénink anebo do školy.

V Americe mají školu a sport propojenou od vyššího stupně na základní škole až po univerzity.

Jinak se to špatně srovnává, protože v Americe šlo o univerzitní tým, a tady ve Švédsku to už je jenom hokej, žádná škola.

Naše škola je úspěšně zapojena do program Erasmus+. Tím, že jste hojně cestoval po světě, můžete leccos porovnat. Myslíte, že je dobré, když žáci s Erasmem vyjedou na zkušenou do zajímavých evropských destinací?

Určitě to je super zkušenost. Myslím si, že pokud jsme mladí, tak je čas zkoušet všechno. Třeba zjistíme, že zrovna tahle zkušenost nám nevyhovuje, ale i tak to je cenná zkušenost.

Navíc šance opravdu mluvit a naučit se jazyk aspoň na úroveň, že se domluvíte, se vždy bude hodit.

Máte na mysli nějakou zemi, kterou jste zatím nepoznal a ve které byste chtěl buď studovat, nebo hrát hokej?

Švédsko se mi líbí, ale pokud bych si musel vybrat další zemi, tak Švýcarsko.

Hugo, můžete nám říci, jak vzpomínáte na své studium na naší škole? Víte, chodí k nám mnoho sportovců, kteří by – z mého pohledu – potřebovali od někoho zkušenějšího slyšet…

…že se mají učit 😊.

Ano, přesně to jsem chtěl říct. Školu propojit se sportem se totiž mnohým nedaří, Vám se to ale poměrně dařilo. Jak jste se motivoval? Poraďte.

Jednoduše. Chtěl jsem se věnovat sportu a věděl jsem, že proto budu ve škole chybět. Přesně to byl důvod, proč se do školy učit. Učivo jsem zvládal, proto jsem mohl mít vysokou absenci a učitelé s tím neměli problém.

Myslím si, že nemusíte mít nejlepší známky, ale když učitelé uvidí, že se snažíte, zajímáte se, kontaktujete je v případě, že potřebujete pomoc, rádi vám pomůžou a nebudou mít problém s absencí.

Díky za Vaše slova. Na závěr Vás prosím, abyste se s námi podělil o své nejbližší plány, které máte?

Chci pokračovat v hokeji. Dávat tomu vše, co můžu, dostat se do vyšších soutěží. Není větší dar, než dělat něco, co vás baví, a dostávat za to peníze. Vím, že to nebude nejjednodušší, ale kdyby to bylo, tak by to dělal každý.

A kde prožijete Vánoce a Nový rok?

Měli bychom mít menší pauzu na Vánoce, pokud se mi to podaří, budu doma v Opavě. Na Nový rok už budu určitě zpátky v Bodenu. Mezi Vánocemi a Novým rokem máme zápasy.

Tak, pokud budete mít někdy cestu, určitě se k nám do školy zastavte. Přeji Vám jménem svým i Obchodní akademie a SOŠ logistické hodně úspěchů sportovních, studijních i osobních.  Děkuji Vám za Váš čas a přeji vše dobré.

Já děkuji. Držím škole a všem studentům palce!

Připravil Gabriel Juchelka.

HTML galerie Zonerama