Ve dnech 7. června – 14. června se 43 studentek a studentů školy zúčastnilo poznávacího a jazykového pobytu „Malebné Skotsko“. V doprovodu 3 vyučujících vyrazila skupina ve středu 7. června v 17 hodin autobusem přes Německo do Nizozemska.

V Amsterodamu jsme absolvovali ve čtvrtek dopoledne krátkou procházku, odpoledne jsme se přesunuli do přístavu Ijmuiden, nalodili se na trajekt a přes noc přepluli Severní moře do přístavu v Newcastlu. Po pátečním přistání jsme vyrazili na sever do Skotska, zastavili jsme se u hradu Bamburgh Castle s krásnými dunami a pláží, navštívili jsme renesanční palác Linlithgow Palace, rodiště Marie Stuartovny, a technickou pozoruhodnost Falkirk Wheel, zdymadlo spojující dva plavební kanály s rozdílnou úrovní hladin. Večer jsme se ubytovali v hostitelských rodinách ve městech Alloa nebo Tullibody. V následujících třech dnech jsme putovali po Skotsku, navštívili královský hrad Stirling Castle, The National Wallace Monument a malebnou oblast The Trossachs, podnikli jsme hodinovou plavbu po jezeře Loch Katrine. V neděli jsme absolvovali celodenní výlet přes největší skotské vřesoviště Rannoch Moor v oblasti Glencoe, zastavili jsme se krátce ve Fort Williamu u soustavy zdymadel na Kaledonském kanálu s vyhlídkou na Ben Nevis a prošli jsme si romantickou zříceninu Urquhart Castle na břehu jezera Loch Ness. Přes horský masív Grampian Mountains jsme se vrátili do hostitelských rodin. V pondělí jsem se krátce zastavili na legendární Rosslyn Chapel a přejeli do krásného hlavního města Skotska Edinburghu.  Prohlídli jsme si královský hrad, chrám St. Giles a prošli Royal Mile. V úterý jsme vyrazili na dlouhou zpáteční cestu přes vesničku Gretna Green a Hadrian´s Wall s římskou vojenskou pevností Housesteads, pozdě odpoledne jsme se opět nalodili na trajekt v Newcatlu, přepluli do Nizozemska a přejeli přes Německo zpět do Opavy. Účastníci zájezdu poznali celou řadu pamětihodností Skotska a statečně se popasovali s nástrahami anglického jazyka s výrazným skotským přízvukem.

HTML galerie Zonerama
Malebné Skotsko