Ve spolupráci se zahraničními partnery se naše škola, stejně jako v minulých letech, zapojuje do celé řady mezinárodních projektů.
Během října a listopadu vycestovali naši kantoři v rámci projektů Erasmus+ do Švédska a Nizozemska.
Projekt Peer Education
Ve dnech 8. – 12. října proběhlo ve švédském Västeras úvodní setkání partnerů v rámci projektu Erasmus+ Peer Education, kterého se za naši školu zúčastnili David Sněhota, Anatoli Butrym a Roman Blaha.
Do tohoto projektu je zapojeno celkem pět evropských škol. Kromě naší Obchodní akademie a SOŠ logistické jsou to školy ze Švédska (Västeras), Rakouska (Vídeň), Německa (Bielefeld) a Lucemburska (Ettelbrück).
První setkání hostilo Rudbeckianska Gymnasiet ve Västeras. Každá z partnerských škol se představila ostatním a hostitelé seznámili ostatní účastníky se švédským vzdělávacím systémem. Projednávaly se cíle projektu a byly stanoveny úkoly pro jednotlivé účastníky na nadcházející měsíce.
Kantoři měli možnost zúčastnit se výuky švédštiny pro studenty pocházející ze zahraničí, kromě toho navštívili také hodinu angličtiny amerického učitele. V rámci jednoho z workshopů si mohli popovídat se studenty původem ze Sýrie, Afghánistánu, Etiopie, Somálska, Turecka, Srbska, Bosny a dalších zemí.
Příští setkání, kterého se zúčastní také šest vybraných studentů z každé partnerské školy, je naplánováno na první dubnový týden do německého Bielefeldu. Hlavním tématem tohoto setkání bude evropský trh práce. Studenti si se svými zahraničními kolegy mimo jiné vyzkouší sepsání životopisu či motivačního dopisu a také průběh pracovního pohovoru.
Projekt InPlace
Na přelomu října a listopadu pak proběhlo v nizozemském Burgh-Haamstede setkání partnerů v rámci projektu Erasmus+ InPlace. Tento projekt má podtitul „Innovative Video Presentations for Learning Creative Entrepreneurship“ a jsou do něj zapojeny vzdělávací instituce z Nizozemska, Španělska, Portugalska, Itálie, Bulharska a České republiky.
Jednoho ze dvou českých partnerů, vzdělávací agenturu Euroface Consulting, zde reprezentovali Roman Blaha a Zuzana Lindovská. Každý z účastníků projektu měl za úkol natočit několik krátkých propagačních video-vizitek zaměřených na malé a střední podnikatele v místě svého bydliště.
Součástí workshopu byla také prezentace o vzdělávacím systému v Nizozemsku, výměna zkušeností mezi zúčastněnými učiteli a společná tvorba online testů z oblasti IT, podnikání a marketingu. Každý z účastníků obdržel mezinárodní certifikát TLM.