Ve dnech 13. – 20. června 2018 se 13 žákyň a 1 žák zúčastnili školního zájezdu Edinburgh – Amsterdam 2018. Role dohledů se zhostili PUK1 Jan Kryšpín a PUK2 Zdeněk Binar.
Zájezd organizovala firma STUDENT AGENCY, účastnici byli ubytováni v rodinách. Cestou nás provázel R.K., rodilý Brňák, oba řidiči byli rodilí Pražáci, proto byla jejich vzájemná komunikace místy velmi zajímavá. ve středu odpoledne jsme vyjeli od školy plni očekávání. Kupodivu všichni účastníci dorazili zavčas a ač se to zdá neuvěřitelné, všichni měli i cestovní doklady. Po několika nezbytných přestávkách jsme před 22. hodinou dorazili do Kralup nad Vltavou, kde jsme nabrali houf žáků místní základní školy a jejich tři na vše připravené a dlouhou učitelskou praxí zocelené učitelky (v té době chudery netušily, co je čeká). Noční přesun do Amsterodamu pak proběhl v poklidu a ráno jsme vystoupili v centru města unaveni, ale v očekávání věcí příštích.
Amsterdam je hlavní město Nizozemska od roku 1808 a právem se mu říká město kanálů, umění, marihuany, racků a jízdních kol. My jsme absolvovali pěší prohlídku historického centra včetně slavných uliček povětrných žen, které se zde nabízejí zcela nepokrytě. Účastníky zaujal i květinový trh – znalci však zde ucítili ve vzduchu odér, který nebyl způsoben pouze květinami a mořem. Prohlídku jsme zakončili na náměstí Dam s Královským palácem.
Po nezbytném občerstvení jsme se odpoledne přesunuli do přístavu a nastoupili na loď King Seaways. Plavidlo mělo 12 palub, žáci byli ubytování na čtvrté palubě, která byla ještě pod mořskou hladinou. Pak následovala noční plavba přes Severní moře do Newcatlu a přejezd do Edinburghu - hlavního města Skotska. Po cestě jsme navštívili světoznámé historické památky: malé měato Melrose s monumentální zříceninou opatství Melrose Abbey, vesnici Roslin s kaplí Rosslyn Chapel, ve které se natáčely závěrečné scény filmu Šifra mistra Leonarda (The Da Vinci Code) s Tomem Hanksem, Jeanem Reno a Audrey Tautou v hlavních rolích. V pátek ve večerních hodinách jsme konečně dorazili do Edinburghu, kde nás vyzvedli zástupci rodin, ve kterých jsme byli ubytováni.
Sobotní program začal výletem do St. Andrews, nejstaršího univerzitního města ve Skotsku s katedrálou a hradem z 12. století. Po prohlídce města, kde se seznámili princ William s budoucí princeznou Kate, jsme se přesunuli k Wallace Monument a za deštivého počasí jsme vystoupili na místní rozhlednu. Monument je památník skotského patriota Williama Wallaceho, který se proslavil jako jedna z hlavních postav skotských válek za nezávislost a je ve Skotsku považován za národního hrdinu. Byl o něm natočen film Statečné srdce s Melem Gibsonem v hlavní roli. Sami Skotové film nemají v oblibě, je v něm totiž hodně nepřesností. Wallace se ve filmu např. prohání ve skotské mužské sukni (kiltu), o níž existují první zmínky až v 16. století, což je 300 let poté, co byl skotský hrdina popraven. Po návštěvě blízkého města Stirling, jsme se vrátili ve večerních hodinách do Edinburghu.
Neděli jsme strávili v Edinburghu, prošli jsme historické jádro města, navštívili Edinburgh Castle a Národní muzeum, odpoledne lehce „šopovali“ a večer jsme se vrátili do rodin na poslední nocleh.
V pondělí ráno jsme vyrazili na zpáteční cestu. Navštívili jsme jeden z klenotů Anglie, hrad Alnwick Castle, kde se natáčely filmy s Harrym Potterem. Zde jsme se zúčastnili výuky létání na košťatech (Broomstick lesson). Řádně jsme ji zdokumentovali, fotografie si můžete prohlédnout na nástěnkách u učebny č. 124.
Pak už jsme nastoupili do autobusu k cestě do Newcatlu. A právě v tomto okamžiku konečně došlo k nečekanému zpestření cesty, když jedna z účastnic ze ZŠ zjistila, že postrádá veškeré doklady a finanční hotovost Naše kolegyně ze ZŠ se spolehly na ujištění svých svěřenců, že vše mají u sebe a zapomněly na důležité pravidlo učitelské praxe – kontrola žáků musí být stálá, nekompromisní a téměř šikanózní. Po důkladném hledání v autobusu následovalo dvouhodinové horečné vyjednávání s konzuláty ve Velké Británii, Nizozemsku a úřady v Česku a podařilo se vše domluvit. Nalodění v Newcastlu pak proběhlo bez problému. Noční plavbu na Princess Seaways jsme si už vychutnali, děti z obou škol se mocně družili, v úterý dopoledne jsme už nedočkavě vystoupili v Amsterdamu a vydali se na dlouhou zpáteční cestu domů. Ve středu v brzkých ranních hodinách jsme unaveni, ale plni dojmů vystoupili v Opavě.
Chtěli bychom na závěr poděkovat kolegyni Šárce Reichertové, která zájezd zorganizovala, a všem 14 žákům z naší školy za vzornou reprezentaci naší příspěvkové organizace.
Jan Kryšpín Zdeněk Binar
(videa z akce jsou na facebooku školy: https://www.facebook.com/oa.sosl.opava/videos/230003244333671/)