Po návštěvě na vzdáleném ostrově Réunion v Indickém oceánu následovalo další setkání na ostrově. Tentokrát se jednalo o portugalskou Madeiru, kam vyrazili 4 studenti a 3 vyučující.
Madeiře se také říká „ostrov květin“, o čemž se mohli účastníci projektu přesvědčit hned po příletu, neboť u nás v Opavě panovalo mrazivé počasí, kdežto tam nás ihned po příletu okouzlilo velké množství zeleně a kvetoucích rostlin. Jelikož je Madeira velice kopcovitým ostrovem, většina památek UNESCO je přírodního charakteru.
Velice unikátní jsou „levády“, zavlažovací kanály, které byly vybudovány již na konci 15. století. Ty dneska tvoří v podstatě turistické chodníky v jinak velice těžko dostupném terénu. Na celém území je jich asi kolem 2000 km, takže ca 10 km (Pico das Pedras – Queimadas), které jsme prošli my, bylo jen malou ochutnávkou místní přírody a klimatu. Kolem levád rostou rostliny potřebující velké množství vody, mnohdy se prochází po mostech, přes tunely či „zelenými podloubími“.
Další přírodní památkou byla leváda „25 Fontes“, která je na čekací listině UNESCO a za dobrého počasí se dá dojít až k jezírku. Název je naprosto vystihující – „25 pramenů“, voda byla opravdu všude kolem nás stejně jako vavřínové lesy, kterým prochází. Na některých místech je nutné i bouřlivou říčku přeskočit či přebrodit.
Poslední, ale neméně zajímavou UNESCO památkou byla vesnice Santana s typickými pasteveckými domky. V městečku je i zábavní centrum Parque tématico da Madeira, který je vlastně určitým skanzenem. Mohli jsme se tady projít upravenými zahrádkami s mnoha neznámými rostlinami, které nám přiblížily madeirskou flóru. Uvnitř bílých domků se slaměnou střechou jsme zhlédli stará řemesla typická pro tuto lokalitu.
Týdenní pobyt byl doplněn i návštěvou hlavního města Funchal, kde zejména chlapecká část nejen české skupiny zamířila do muzea Cristiana Ronalda, místního rodáka. A jelikož je Madeira proslulá svým vínem a likéry, hostitelé z Calhety nás vzali také do nejstaršího vinařství na ostrově či do továrny na zpracování cukrové třtiny.
Všem našim žákům se výměnné setkání líbilo nejen díky velice bohatému programu, ale i místním rodinám, u nichž byli ubytováni.
Setkání se uskutečnilo ve dnech 3. - 9. února 2019